menu

DUBLIN

Eurovíkend v Dublinu ve Vás zanechá vzpomínky na krásné a živoucí město uprostřed drsné irské přírody...

Ať už budete obdivovat zdejší pamětihodnosti, kterých je v Dublinu opravdu mnoho, nebo vyrazíte na výlet do blízkého okolí, eurovíkend v Dublinu rozhodně stojí za to.

Hlavní město Irska, Dublin, se v minulých letech stal populárním místem pro strávení příjemného pobytu. Nabízí mnoho turistických atrakcí – kostely, historické budovy, muzea, knihovny a galerie, parky a zahrady. Mezi nejzajímavější místa patří Bank of Ireland z roku 1739, kostel Christ Church Cathedral v nejstarší části města, radnice v korintském stylu, hrad z roku 1208, národní galerie s 2 000 exponáty a mnoho dalších zajímavostí. Náročný den můžete zakončit v mnoha barech nebo pubs. Můžete se také vydat do krásného okolí Dublinu – pronájem auta rádi zajistíme.

 

Dublin jakožto hlavní město má jedno evropské prvenství všech hlavních měst a to, že mu připadá nejvíce zeleně na kilometr čtvereční. Můžete se tedy těšit na krásné velké parky ve kterých hledají útočiště nejen místní lidé ale i turisté.

 

ZAJÍMAVÁ MÍSTA V DUBLINU

Knihovna univerzity Trinity College

Dublin je městem literatury a může se pyšnit knihovnou univerzity Trinity College, kde je ukryto více než tři miliony svazků mezi které patří i jeden z dublinských největších pokladů – Evangeliář z Kellsu, což je iluminovaný rukopis čtyř evangelií z 9. století.


Dublinský hrad

Celé Irsko je známé pro své historické hrady a pevnosti. Přímo v Dublinu se nachází Dublinský hrad, který byl v minulosti využívám různými způsoby. V dnešní době je využíván irskou vládou k nejrůznějším reprezentačním akcím. Hrad byl vybudován mezi roky 1204 a 1230, ale v průběhu 18. století byl přestaven a tím je jeho dnešní podoba směsicí několika architektonických slohů.

Nejstarší období hradu připomíná kamenná věž Record Tower, která byla jako jediná ze čtyř rohových věží dochována. K této věži přiléhá novogotický kostel. K vnějšímu nádvoří patří i budova finančního úřadu, která lehce narušuje historický vzhled celého hradu. V dnešní době je možné se připojit k organizovaným prohlídkám a prohlédnout si luxusně vybavené hradní interiéry včetně reprezentačních sálů. Ty jsou v dnešní době využívány prezidentem při zahraničních návštěvách. Pokud k této události dojde jsou prostory veřejnosti nepřístupné. Součástí prohlídky jsou i podzemní prostory Undercroft, kde je možné si prohlídnout zrestaurované pozůstatky původního hradního příkopu ze 13. století, část hradeb nebo základy věže.


Radnice

V blízkosti hradu se nachází neoklasicistní budova radnice (City Hall). Radnice byla postavena v letech 1769-1779. Budova nejdříve sloužila jako královská burza a díky tomu zde najdeme přepychově vybavený interiér. Hlavním znakem radnice jsou mohutné korintské sloupy, které odrážejí krásu dublinské pozdní georgiánské architektury.


Phoenix Park

Mezi oblíbené aktivity místních patří návštěvy a odpočinek v městských parcích. Jeden z nejkrásnějších a největších městských parků v Evropě je právě Phoenix park, kterého hlavní atrakce jsou daňci, které zde můžeme pozorovat již od 17. století.


Slavnosti a festivaly

Určitě každý zná typickou Irskou slavnost, která se nazývá Den svatého Patrika, patrona Irska. Tato velkolepá slavnost se koná kolem poloviny března a trvá čtyři dny během kterých lidé tancují, zpívají, popíjejí a oslavují v ulicích centra Dublinu.

Mimo jiné se v Dublinu koná například hudební festival Guinness Fleadth a spoustu dalších slavností.


Tajemný Dublin

Jak se mnozí z nás doslechli, Dublin a celé Irsko je známé pro své tajemné příběhy. Není divu, že se na předměstí Dublinu narodil i autor slavného hororového příběhu o Drákulovi, Bram Stoker. Pro milovníky tohoto příběhu a tajemna celkově je tu k dispozici hrůzostrašná expozice z Drákulova hradu nebo pravidelný Bram Stoker Festival.

Avšak nejzajímavějším místem je National Leprechaun Museum, které se věnuje všemožným irským historkám, příběhům a mytologickým postavám.


Noční Dublin

Irové jsou známy pro svoji vášeň pro hudbu a ve večerních hodinách se tak můžeme těšit na různé pouliční hudebníky. Každý zdejší hudebník má zálibu v jiném hudebním nástroji, ale samozřejmostí jsou loketní dudy, které tu určitě zaslechnete.


Ochutnávka Guinnesse 

Ať už při večerních nebo denních toulkách Dublinem si musíte udělat chvilku na ochutnání klasického místního piva, Guinnesse. Oblíbeným turistickým místem pro ochutnávku je Guinness Storehouse muzeum. Zde se můžete dozvědět zajímavé informace o historii výroby. Po prohlídce si můžete posedět ve zdejším proskleném baru, odkud je nádherný výhled na Dublin a jako bonus máte v ceně vstupného pintu Guinnesse.


Ochutnávka Jameson whisky

Kromě piva zde můžete ochutnat i klasickou irskou whisky Jameson. Na ochutnávku je nejlepší zajít přímo do palírny, kde nebudete jen ochutnávat, ale taky se dozvíte něco o historii a výrobě. V ceně vstupenky je ochutnávka a porovnání irské, skotské a americké whisky. Jako krásný a nezapomenutelný dárek si můžete přivést dvánactiletou whisky včetně etikety s vlastním jménem.



VÝLETY DO OKOLÍ DUBLINU

Pokud vám to čas dovolí vyrazte navštívit alespoň pár míst kousek od Dublinu, které za návštěvu opravdu stojí. Z centra města je to kousek k moři, a tak až budete chtít více klidu můžete vyrazit na procházku podél pobřeží a užít si čerstvý vzduch. I za hranicemi města se nacházejí zajímavá místa, včetně písečných pláží, přístavů a rybářských městeček. 

 

Panství Powerscourt

Asi 30 kilometrů jižně od Dublinu se nahází Wiclow Mountains, pohoří, které je plné krás. Jedno z nejoblíbenějších míst je šlechtické panství Powerscourt, nacházející se přímo v srdci pohoří a je obklopené přilehlými zahradami. Součásti místních krás je i nejvyšší vodopád na ostrově.  


Glendalough

Další nádherné místo, které se nachází v srdci Wiclow Mountains a asi 50 km jižně od Dublinu. Nacházejí se zde dvě ledovcová jezera, kde se v 6. století usadil poustevník Svatý Kevin, ten je pro Iry hned druhým nejpopulárnějším světcem Irska, hned po Svatém Patrikovi.


Hřebčín

Hřebčín je centrem irského dostihového světa, kde se nachází jak dostihová dráha, tak i neoplocené pláně o rozloze 2 000 hektarů, kde se nachází většina cvičišť a stájí. Nejlepší k návštěvě a prohlídce je část Národní hřebčín, kde se nacházejí i velice populární Japonské zahrady. Toto je místo je vzdálené asi 50 km západně od Dublinu.


Mys Howtf Head

Na sever od Dublinu se můžete vydat k mysu Howth Head, který vybíhá do moře a poskytuje dechberoucí výhled na celou Dublinskou zátoku, na Dublin samotný a na pohoří Wiclow Mountains.


Hrobky a mohyly

Dál cestou na sever se dostanete do oblasti Brú na Bóinne. Zde se nachází kolem čtyřiceti prehistorických památek. Nejdůležitější z nich jsou kulaté vysoké mohyly, které se nacházejí nad hrobovými komorami. Tyto mohyly najdete v oblasti Dowth, Knowth a Newgrange.



GOLFOVÁ HŘIŠTĚ V OKOLÍ DUBLINU

Okolí Dublinu nabízí velké množství vyžití pro golfisty. Nachází se zde jedny z nejlepších hřišť celého Irska a určitě stojí za zahrání.

Portmarnock Links Golf

Golfové hřiště Portmarnock designéra Bernarda Langera leží mezi přímořskými vesničkami Malahide a Howth, jen 40 minut od centra Dublinu a jedním z nejstarších hřišť v Irsku. Poskytuje nádherné výhledy na Irské moře, jemně zvlněné fairways, rychlé greeny a 98 strategicky umístěných bunkerů. Hřiště pocházející z roku 1858 bylo v roce 1995 upraveno a dnes je místem, kde se konají šampionáty.


Druids Glen Golf Resort

Golfové hřiště Druids Glen Golf Resort ležící v hrabství Wicklow na jih od Dublinu je přirovnáváno k Augusta National a opakovaně bylo místem konání Irish Open. Toto mistrovské hřiště  bylo v roce 2005 zvoleno evropským hřištěm roku.


The K Club - Palmer Ryder Cup Course

The K Club,  jeden z nejluxusnějších klubů Irska je jedním z nejnáročnějších golfových prostředí země, kde se pořádá jeden z hlavních evropských turnajů, European open a v roce 2006 hostil Ryder Cup. Dvě osmnáctijamková hřiště, The Palmer Course a The Smurfit Course jsou zkouškou golfových dovedností každého hráče.


Royal Dublin Golf Club

Design hřiště vytvpřil Harry Colt a později ho upravil Martin Hawtree. Poupravil všechny greeny a jamky 6, 7 a 8 kompletně předělal a jamky prodloužil. Po těchto změnách se na hřiště Royal Dublin vrátil turnaj Irish Amateur Open a každoročně si sem jezdí zahrát ty nejlepší amatéři. Hřiště patří k obtížným a dosáhnout PARU je se povede jen málokdy, a to hlavně za podmínek, že nefouká vítr.

 

 

 

 

Zájezdy destinace DUBLIN

DYLAN *****
DUBLIN
od 2 nocí
od 16 890,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
BROOKS ****
DUBLIN
od 2 nocí
od 14 890,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
STAUNTONS ON THE GREEN ****
DUBLIN
od 2 nocí
od 16 890,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
CONRAD DUBLIN *****
DUBLIN
od 2 nocí
od 18 190,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
THE WESTIN DUBLIN *****
DUBLIN
od 2 nocí
od 19 390,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
CLONTARF CASTLE HOTEL ****
DUBLIN
od 2 nocí
od 15 490,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel