menu

BRUGGY

Bruggy jsou často označovány jako "Benátky severu" právě díky rozsáhlé síti kanálů, které je spojují s jinými městy...

Plavba po kanálech je hojně využívanou turistickou atrakcí. Město si uchovalo svůj středověký ráz a architekturu, nachází se zde velké množství památek, např. věž Belfried, Katedrála Sint Salvator či Kostel Panny Marie, jehož dominantou je sousoší Madona s dítětem. Výstavní domy s vysokými barevnými štíty lemují útulné náměstíčko, mísí se zde nejrůznější architektonické styly - radnice je klasicistní, ostatní budovy pocházejí z období renesance, baroka i neoklasicismu.

Dominantou města je pak věž Belfry, zvuk jejích 47 zvonů teprve dodá náměstí tu správnou pohodu.Stěží najdete na sever od Benátek tak romantické místo. Kamenné městečko s krásnou katedrálou, několik kostelů a historických budov, dvě velká a několik malých náměstí. Historické jádro, zapsané do UNESCA, leží na ostrově obkrouženém kanály, přes něž vede nespočet mostů, nejoblíbenější turistickou atrakcí je tu proto jízda vyhlídkovou motorovou lodí. To potom zakusíte město z úplně jiné dimenze. Vřele doporučuji zažít si Bruggy pohledy z lodi směrem vzhůru. Krásu paláců a výstavních domů můžete obdivovat i na romantické vyjížďce kočárem. Bruggy jsou jako stvořené pro zamilované dvojice a nejlépe je ocení novomanželé na svatební cestě. Mohou k Jezírku lásky, Minnewater, na jehož hladině se pohupují desítky labutí.

 

ZAJÍMAVÁ MÍSTA K NAVŠTÍVENÍ V BRUGGÁCH

Věž Belfry

Věž je asi největší bruggskou památkou. Je to 83 metrů vysoká zvonice, která má uvnitř zvonkohru s 47 zvony. Můžete vystoupat 366 schodů na vrchol věže a užít si tak krásný výhled na celé město.


Kostel Panny Marie

Tento kostel je vysoký 112 metrů a svojí výškou je nejvyšší budovou v celé Belgii. Avšak jeho výška není tak zajímavá jako Marie z bílého mramoru, kterou vytvořil Michelangelo.


Bazilika svaté krve

Nachází se v samotném středu centrálního náměstí. Její zajímavostí jsou křišťálové lahvičky s Kristovou krví, uložené uvnitř.


Pivovar Half Moon

Tento rodinný pivovar, na který jsou místní pyšní, je známý pro tradiční výrobu tupláku, který se tu dělá již od roku 1856. Pivovar poskytuje možnost několika prohlídek denně, kde si můžete celý pivovar nejen prohlédnout, ale i ochutnat místní pivo.


Čokoládovna

Každý asi zná tradiční belgické pralinky, které jsou známé po celém světě. Krámky s pralinkami se nacházejí téměř na každém rohu a vynechat jejich návštěvu by byla opravdu škoda. Pokud čokoládu máte opravdu rádi nesmíte vynechat ani návštěvu místní čokoládovny, která se nachází na Wijnzakstraat. Při prohlídce čokoládovny nahlédnete nejen pod pokličku výroby, ale můžete i ochutnávat a zkusit si vytvořit vlastní pralinky. Samozřejmostí je možnost nakoupit si různé druhy této skvělé čokolády.


Nemocnice St. Johna

Je trochu zvláštní považovat nemocnici za jednu z nejlepších památek v Bruggách, ale tato je velice zajímavá a výjimečná. Jedná se totiž o nejstarší nemocnici v celé Evropě a její historie sahá až do 13. století. V současné době si uvnitř můžete prohlédnout zajímavé muzeum historie medicíny.


Groote Markt

Patří k nejznámějším náměstím v Bruggách. Již podle názvu lze odvodit, že se zde nacházejí místní trhy. Dále zde najdeme i věž Belfry.


Katedrála sv. Salvátora

Počátky katedrály sahají do 10. století, kdy byla vystavena jako malý kostel. V průběhu dalších staletí se postupně vyvíjela až do dnešní monumentální podoby. Tato stavba patří mezi malé množství jiných staveb, které nebyly v průběhu válek nijak zničeny.


Jezero lásky

Toto jezero je romantickým místem, které vyhledává spousta párů. Nachází se nedaleko centra města a můžete zde pozorovat velké množství labutí.


Beguinages

Je miniaturní městečko, kde dříve žily ženy mužů, kteří odcházeli do křižáckých válek. Ženy se zde navzájem podporovaly a mělo zde vládnout bezpečí a nezávislost. Po smrti poslední z žen se sem přestěhoval řád benediktinek.


Zámek Kasteel de la Faille

Před vstupem do samotného centra nesmíte vynechat návštěvu tohoto zámku, který potkáte směrem od vlakového nádraží do centra města. Nachází se na břehu jezera Minnewater a stojí tu od roku 1893. Po prohlídce se můžete krásnou procházkou po promenádě dostat až do centra města.


 

ZAJÍMAVÁ MÍSTA K NAVŠTÍVENÍ V OKOLÍ BRUGG

Gent

Město Gent leží na soutoku řek Šeldy a Leie. Nachází se přibližně v půlce cesty mezi Bruggy a Bruselem. Z Brugg je to do Gentu asi 50 km, kam se lze dostat i vlakem, který je rychlejší něž cesta autem. Cesta vlakem trvá okolo 22 minut a vlak jezdí každých 15 minut. V centru Gentu je toho spousty co navštívit a určitě se vyplatí vyhradit si na výlet více času.


Nábřeží Graslei

Mezi velice oblíbená místa místních obyvatel všech věkových kategorií a i turistů patří zdejší nábřeží, které se nachází na břehu řeky Leie. Hlavně v teplých letních měsících zde najdete spousty lidí sedících na zemi a popíjející pivo místní výroby.


Hrad Gravensteen

Tento kamenný hrad z roku 1180 se nachází v centru města. Jeho předchůdcem byl hrad dřevěný, který pocházel z 9. století. Do 14. století byl osídlen flanderskými hrabaty a poté byl opuštěn. Následné využití hradu bylo velice různorodé a od toho se odvíjí i dnešní hradní expozice. Můžeme zde vidět například mučící přístroje z období, kdy hrad sloužil jako vězení. Hradu byla na konci 19. století naplánovaná demolice. Město Gent poté odkoupilo roku 1885 zříceninu hradu a začalo s velice rozsáhlou rekonstrukcí. Součástí bylo i postupné rozebrání domu a využití co nejvíce původního materiálu. Rekonstrukce pokračuje i v dnešní době, ale na hradu je více než sto let rekonstrukce znát a patří k hojně navštěvovaným památkám Belgie.


Tři gentské věže

Dominantou města jsou tři vysoké věže, které se od sebe nacházejí jen pár kroků. Mezi ně patří kostel svatého Mikuláše, který pochází ze 13. století a je vystaven po vzoru šeldské gotiky. Další je katedrála svatého Bavona. Tato stavba byla původně kostel, který zde stál již od roku 942. Na katedrálu byl vysvěcen roku 1559 a můžeme zde vidět různé gotické prvky a barokní výzdobu. Poslední věží je zvonice Belfort. Stavba byla započata již v roce 1313 a na vrcholku můžeme vidět sochu draka, který měl město chránit. Uvnitř se nachází zvonkohra s 54 zvony. Celá zvonice je od roku 1993 na seznamu UNESCO.


Ostende

Dále si můžete udělat výlet do přístavního a lázeňského města Ostende. Nachází se necelých 30 km od města Bruggy a je dosažitelné také vlakem, který sem jede okolo 15 minut a jezdí každých 12 minut. V samotném městě se nenachází velké množství historických památek, ale za to je ideální místo pro odpočinek a relaxaci. Vzhledem k tomu, že se město nachází na pobřeží Severního moře můžete se tu nadýchat čerstvého vzduchu a užít si romantických procházek po pobřeží.


 

 

Zájezdy destinace BRUGGY

DUKES PALACE BRUGGE *****
BRUGGY
od 2 nocí
od 18 890,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
GRAND HOTEL CASSELBERG ****
BRUGGY
od 2 nocí
od 18 190,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
NAVARRA ****
BRUGGY
od 2 nocí
od 18 890,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel