menu

Eurovíkend v ŠANGHAJI

Zaleťte si s námi do Paříže Asie, která žije dnem i nocí. Šanghaj je nejlidnatějším a nejbohatším městem Číny a zároveň  nejrychleji rostoucím městem světa. Přes den budete obdivovat  zajímavou architekturu, památky a technické zajímavosti, poté bude čas na  nákupy a na poznání místní gastronomie a večer vyražte do jednoho z mnoha místních nočních „cool“ klubů.


ZAJÍMAVÁ MÍSTA K NAVŠTÍVENÍ V ŠANGHAJI

Shanghai Tower

V dnešní době nejvyšší budova Číny, která se může pyšnit svými 121 podlažími a 632 metry. Uvnitř budovy najdete téměř vše, od kanceláří a konferenčních prostorů přes obchody a zábavní podniky až po luxusní hotel nebo restauraci. Samozřejmostí je možnost návštěvy věže, kdy si budete moct vychutnat skvostný výhled na celou Šanghaj.


Yu Garden

Tato zahrada byla vybudována již v polovině 16 století, kde se jí ve staré části Šanghaje říká Zahrada Štěstí. V zahradě si můžete vychutnat procházku mezi jezírky plné ryb, umělými skalkami, miniaturními pohořími nebo navštívit třeba jeden z pavilonů, kde se nachází velké množství vzácných rostlin a dřevin. V zahradě dokonce můžeme najít i jednu z nejznámějších čajoven Číny – Húxinting Teahouse. Kousek od zahrady je taoistický chrám a bazar.


Buddhistický chrám Jade

Toto nádherné místo se nachází ve čtvrti Anyuan Lu. Zajímovostí chrámu je, že je jeden z mála stále fungujících buddhistických klášterů v Šanghaji. Krásný a známý je především pro 4 sochy nebeských králů a 2 Šákjamuni sochy, které jsou vyřezávané z bílého nefritu. Při návštěvě chrámu nevynechte ani okouzlující síň Daxiong Baodian a ochutnávku vegetariánské kuchyně.


Longhua Temple a Pagoda

V jižní části Šanghaje, kde se nachází park, můžeme také najít nejstarší a nejvýznamnější náboženské místo celé Činy. Tento chrám vznikl již v roce 242 a i přes všechna poničení v průběhu historie je stále důležitým místem. V současnosti tu stále můžeme vidět probíhat buddhistické obřady. V samotném interiéru chrámu můžeme najít 5 velkých hal, jehož součástí je i hala s velkou sochou Buddhy. Prohlédnout si můžeme i zvonici nebo knihovnu se starými rukopisy. Chrám býval největší budovou města, ale dnes je „jen“ největší chrámový komplex Šanghaje.


Oriental Pearl TV Tower

Tato televizní věž byla až do roku 2007 nejvyšší stavbou Činy. Její výška je totiž 468 metrů a tvoří ji 11 koulí. I zde si samozřejmě můžete vychutnat skvostný výhled na město. Vyskytuje se zde celých 15 vyhlídek, z nichž nejvyšší se nachází 350 metrů nad zemí. Mimo jiné tu stojí za návštěvu i panoramatická restaurace. Komu by ani tak výhled stále nestačil může se zde ubytovat v hotelu o 20 pokojích. Na věž je nádherný pohled i zdola a to hlavně ve večerních hodinách, kdy se na věži rozsvítí nespočet diod.


Šanghajská ZOO

Velikým lákadlem pro návštěvníky je panda, zlatá opice nebo tygr čínský. Celkem zde mají více než 6000 zvířat. K zoologické zahradě patří i nádherně upravená botanická zahrada.


Svět cirkusu

Mezi velice oblíbené aktivity patří i návštěva cirkusu. Zdejší cirkus je totiž výjimečný a na světě mu nemůže nikdo konkurovat. Je vybaven těmi nejmodernějšími technologiemi a mimo tradiční čísla se můžete těšit i na pěkně šílené kousky.


Nanjing Road

Pokud zatoužíte po nákupech neváhejte vyrazit na zdejší nejznámější nákupní ulici. Vznikla asi před sto lety, ale v dnešní době je nejrušnější ulicí, která je dlouhá přibližně 5 kilometrů. Součástí ulice jsou kromě obchodních domů, restaurací a kina i menší obchůdky, kde seženete suvenýry tradiční čínské výroby. Dále zde uvidíte butiky, luxusní obchody a i pouliční prodavače.


Xintiandi

Jedna z nejoblíbenějších oblastí města, kam lidé míří ve dne v noci. Jedná se tradiční pěší zónu v části starého města, která poskytuje krásné romantické procházky, zábavu nebo i nákupy. Samozřejmě součástí jsou i restaurace a kavárny, kde se můžete skvěle najíst nebo si vychutnat šálek výborné kávy.


Cesta za dobrým jídlem

Pokud si chcete vychutnat tradiční jídla všímejte si zastrčených restaurací. Nepatří zrovna k luxusním, ale můžete si pochutnat na tradiční čínské gastronomii. Avšak ty nejlepší restaurace se většinou nacházejí ve výškových budovách, ale pokud si chcete užít krásný výhled a zároveň chutné jídlo, musíte počítat s tím, že si za tento neobvyklý zážitek připlatíte. Pokud máte jen chuť na chvilku klidu a relaxace můžete využít některé z tradičních čínských čajoven.


 

ZAJÍMAVÁ MÍSTA K NAVŠTÍVENÍ V OKOLÍ ŠANGHAJE

Zahrada Starobylé krásy v Nanxiangu

Zde máte možnost projít se touto krásnou zahradou, kde se nacházejí vzácné historické předměty. Nanxiang se nachází asi 45 minut jízdy z centra Šanghaje.


Město Songjiang

Město Songjiang leží asi 45 minut jízdy z centra Šanghaje a můžete zde najít překrásnou zahradu opilého básníka. Mezi další atraktivní místa patří muzeum, ruiny starého chrámu nebo zeď duchů.


Město Hangzou

Toto překrásné město, které ve 13. století navštívil i Marco Polo, leží asi 190 kilometrů jižně od Šanghaje. Tenkrát ho popisoval jako jedno z nejkrásnějších měst na světě. Samotné centrum města je tvořené rozlehlým jezerem, které má asi 3 kilometry na délku i na šířku. Jezero se nazývá Xihu neboli Západní jezero. Na jeho březích můžeme spatřit nespočet altánů a pavilonů. Jezero je možné přejít i pěšky přes dvě hráze, které vedou také k některým menším ostrůvkům. Na jiné ostrůvky není pěší přístup, ale zase je možné se sem vypravit loďkou. Místo je často vyhledáváno mladými páry, kteří si chtějí užít romantiky, a proto je možné využít soukromé projížďky ve dvou. Od roku 2011 je město na seznamu UNESCO.

Jezero není jedinou zajímavostí města. Nachází se zde rozsáhlý klášter ze 4. století, kterému se nazývá Lingyin si – klášter Odpočinku duše. V tehdejších dobách v něm žilo až 3000 mnichů. Navštívit byste měli i 60 metrů vysokou pagodu Šesti harmonií, která údajně měla moc chránit město před povodněmi. Pro milovníky čaje je povinností návštěva nedaleké čajové plantáže, kde se rodí jeden z nejlepších a nejznámějších čínských čajů – čaj Longjing neboli Dračí studna.


Žluté hory

Nacházejí se sice o něco dál ze Šanghaje, ale rozhodně patří k těm nezapomenutelným zážitkům, které prostě musíte zažít. Jsou tři možnosti jak se k horám ze Šanghaje dostat. První a zároveň nejlevnější možností je cesta autobusem. Autobusy jezdí každý den a cesta trvá asi 6 hodin. Cena jízdenky se pohybuje okolo 150 juanů. Druhá možnost je letadlem. Není to příliš záživná cesta, ale trvá jen hodinu. Avšak z letiště ještě musíte dvěma autobusy. Střední cestou je možnost cestovat vlakem. Jízda trvá 4,5 hodiny a jízdné se pohybuje od 300 do 500 juanů.

Hory jsou známé pro borovice zvláštního tvaru, kde nejznámější je Vítací borovice. Celkem se zde nachází 72 vrcholků, které jsem lákadlem nejen pro zahraniční, ale i pro čínské turisty. Vrcholky se nacházejí v nadmořské výšce nad 1000 metrů a patří na seznam světového dědictví UNESCO. Vzhledem k poloze je důležité mít štěstí na počasí, hlavní sezónou je červenec a srpen. Vždy sebou mějte nepromokavé bundy nebo pláštěnky. Zdejší cesty jsou poměrně náročné a vystupují se nebo schází po schodech. V některých místech je možné využít lanovky a to hlavně ti, co mají problém s koleny. V horách je několik cest, které můžete absolvovat. K přípravě cesty určitě využijte mapu a zamyslete se nad vašimi možnostmi. Jak pod horami tak v horách je možné využít ubytování a případně si ráno přivstat na okouzlující východ slunce.


 

Zájezdy destinace Eurovíkend v ŠANGHAJI