Londýn je hlavním městem Velké Británie, největším městem Evropské Unie a světovým střediskem obchodu, kultury a módy. Společně s New Yorkem, Tokiem a Paříží je označován za jedno ze čtyř nejdůležitějších měst na světě.
Londýn se nachází na jihovýchodě Anglie nedaleko ústí řeky Temže. V dnešní době má Londýn se svými předměstími až 10 milionů obyvatel. Hlavním rysem Londýna je jeho multietnicita, místní obyvatelé jsou ze všech koutů světa. I když většinu jeho populace tvoří bílí Britové a Irové, najdeme zde i silné menšiny jihoasijské, africké a karibské. S rozmanitostí populace souvisí i náboženská pestrost. Více jak polovina obyvatel Londýna se hlásí ke křesťanství, převážně pak k anglikánské církvi. Silnou náboženskou komunitu však tvoří i muslimové, hinduisté a židé. Už když přijíždíte autobusem do města z jihu, všimnete si v menších čtvrtích řeckých, karibských, tureckých a thajských obchodů…
Přestože je Londýn světová moderní metropole, neztrácí svého ducha a centrum města si zachovalo svůj původní historický ráz a návštěvník se rázem ocitne v minulých stoletích Sherlocka Holmese. Všudy přítomné barevné typické autobusy, staré taxíky či červené telefonní budky dotváří jedinečnou atmosféru této pulsující metropole a srdce světa.
Kromě bohaté historie a krásných památek nabízí Londýn příjemné a přátelské posezení v řadě místních hospůdek, skvělé a levné nákupy na Oxford Street včetně věech světových značek či řadu divadelních a vyhlášených muzikálových představení na Oxford Cirkus....
Palác každý zná asi jako sídlo anglické královské rodiny. Přítomnost královny lze poznat dle vyvěšené standardy. Původně byl palác postaven již v 18. století, ale v průběhu byl přestavován. Dnešní podobu získal až ve 20. letech 20. století. První panovník, který v paláci žil byla královna Viktorie, která se sem nastěhovala v roce 1837. Každý den v 11:30 je možné zde vidět výměnu stráží, která patří k velice zajímavým a oblíbeným zážitkům. Z části je Buckinghamský palác přístupný veřejnosti, ale z celkových asi 600 místností můžete vidět pouhých 19, mezi které patří například Červený sál, Trůnní sál nebo Zlatý velký sál s točeným schodištěm.
Big Ben se přezdívá hodinové věži, která tak byla pojmenována podle čtrnácti tunového zvonu. Hodiny zde odbíjí čas již od roku 1859 a děje se tak každých 15 minut. Věž byla postavena po požáru původní budovy parlamentu, který vznikl roku 1834. Hodiny byly vyrobeny o několik let dříve než samotná věž a ve své době byly největší na světě. Hodiny byly vyrobeny v roce 1854 z opálového skla, kde na spodní straně ciferníku můžeme najít latinský nápis Pane, ochraňuj naši královnu Viktorii I.
Westminsterský palác je krásná budova, která je jinak známá jako budova parlamentu. Budova byla postavena pro obě komory parlamentu, jak Sněmovnu lordů, tak Sněmovnu reprezentantů, v 19 století. Palác je opravdovým skvostem Anglie, který je postaven v neogotickém stylu. Stále zde můžeme najít Westminster Hall, z 11. století, která je nejstarší místností celého paláce. Původně byl palác sídlem panovníků a to až do 16. století. Dnešní stavba pochází většinou z 19. století, kdy byl palác po požáru rekonstruován. Samotné prohlídky paláce jsou možné v průběhu parlamentních prázdnin.
Je největším a nejkrásnějším gotickým chrámem Londýna. V průběhu staletích zde byly korunováni králové. Chrám zde stojí již od 7. století, ale jeho dnešní podoba pochází ze století třináctého. Uvnitř můžeme najít krásné, zdobené interiéry včetně korunovačního křesla ze začátku 14. století, které se ke korunovacím používá dodnes.
Původně na tomto místě stávala malá dřevěná pevnost, která vznikla v 11. století. Původní účel byl hlídat přístupovou cestu do Londýna po řece Temži. Postupně se pevnost rozrůstala, měla 19 věží a byla slavným londýnským vězením a popravištěm slavných osob britské historie. V dnešní době je pevnost obehnaná vodním příkopem a silnými hradbami. Nejzajímavějším a nejnavštěvovanějším místem je White Tower, která je zároveň i nejstarší částí. V Beauchamp Tower pobývali ti nejdůležitější vězni, kteří zde po sobě zanechali nápisy na zdech. Ke zdejšímu hradu neodmyslitelně patří stráže, kterým se přezdívá Beefeateři. Ty vás zde budou po hradě provádět a každý den přesně ve 21:35 obřadně zamykají hrad. Hrad je vzhledem k jeho minulosti spojen se spoustou různých a mnohdy tajemných příběhů. Přijďte se na hrad podívat a na vlastní kůži okusit zdejší atmosféru.
Mezi hlavní dominanty Londýna patří i zvedací most Tower Bridge. Jeho stavba byla dokončena v roce 1894 v novogotickém stylu. Most se nachází v blízkosti Tower of London a i zde si můžete vychutnat prohlídku vnitřních prostorů. Most tvoří dvě zdobené věže, které jsou na vrcholu spojeny lávkami. Tyto lávky byly dříve využívány chodci, když byl most zvednut. Lávky je možné vidět v průběhu prohlídky, kde se také podíváte do obou věží nebo na původní parní stroj, který most ovládal.
Patří mezi nejznámější symboly Londýna. Toto obří vyhlídkové kolo stojí na břehu Temže poblíž Big Bena a parlamentu. Dech beroucí vyhlídku si můžete užít v jedné ze 32 klimatizovaných kabin, kde se budete otáčet asi 30 minut. Nemusíte se bát, že si výhled nestihnete užít, kolo se totiž točí rychlostí pouze 26 centimetrů za sekundu. Pokud budete chtít kolo navštívit doporučujeme si koupit vstupenky s předstihem a vyhradit si více času. Kolo je velice oblíbené a často zde bývají dlouhé fronty.
Nejznámější částí náměstí je Nelsonův sloup, který zde stojí jako památka na anglického admirála. Památník tu je již od roku 1842 a výšce 55 metrů se nachází admirálova socha. Náměstí je velice slavné a vlastně vždy zde potkáte velké množství lidí. Je pojmenováno po bitvě u Trafalgaru, která byla v roce 1805 a oslavuje tak britské vítězství v této napoleonské válce. Kromě památníku se tu nachází také Národní galerie nebo Banqueting House.
Katedrála svatého Pavla pochází ze 17. století a je sídlem londýnského arcibiskupa. Katedrálu vytvořil Chritopher Wren, který čerpal inspiraci u římské baziliky svatého Petra. U jeho návrhu se mu také povedlo prosadit postavení kopule místo věže. Celá stavba je postavena z portlandského vápence. Půdorys má tvar kříže, který se protíná v místě, kde je postavena kopule. Kopule je vysoká 108 metrů a nachází se v ní arcibiskupova Zlatá vyhlídka, odkud je prý nejkrásnější výhled na Londýn. I samotný interiér je velice krásný a určitě stojí za prohlídku. Mimo jiné se zde konal i pohřeb Winstona Churchilla nebo svatba prince Charlese a lady Diany.
Je nejznámější ulicí v Londýně, která vede hned od okraje Buckinghamského paláce. Nejznámějším číslem popisným je číslo 10, kde bydlí samotný britský premiér a hned vedle, v čísle 11 ministr financí. Downing street je velice dobře hlídána a ohraničena plotem, avšak skrz mezery je poměrně dobře vidět.
Muzeum vzniklo díky velice šikovné Marii Tussaud. Ta se umění v tvoření voskových figurín naučila od doktora Philippa Curtiuse. Po jeho smrti Marie zdědila jeho figuríny a pokračovala v jeho díle dál. Byla také velice oblíbená u královské rodiny, která jí velice finančně vypomáhala. Avšak většina lidí neměla pochopení pro Mariinu práci, vysmívali se jí a část její rodiny byla i popravena. Marie se však nenechala zastrašit a v roce 1835 uspořádala první výstavu, která se konala na Baker Street, poblíž dnešního muzea. Sama poté založila dům voskových figurín a jako její poslední figurínu vytvořila podobiznu sebe samé. Nakonec se stáhla do ústraní a zemřela ve spánku v roce 1850.
Muzeum je velice rozlehlé a nachází se tu figuríny téměř všech osobností, jak současných, tak i historických. Mimo jiné zde můžete najít i známe zločince nebo pohádkové bytosti. Dále se tu nachází i hororová část, kde se můžete projít domem hrůzy. Celé muzeum je velice populární a často bývá plné, proto doporučujeme koupit si vstupenky s předstihem a pro návštěvu si udělat čas minimálně 3 hodiny. Díky popularitě muzea, už má své zástupce i v jiných zemích světa, avšak původní práce Marie najdete jen v tom Londýnském.
Je svými 310 metry nejvyšším londýnským mrakodrapem, který je známý jako střep. Na břehu Temže stojí od roku 2012 a svým designem a výškou je nepřehlédnutelný. Budova má 95 pater, kde se nacházejí kanceláře, bary, restaurace nebo byty. Je možné si zakoupit lístek na 360 stupňový výhled na Londýn z nejvyšší možné vyhlídky.
Poblíž mrakodrapu Shard se nachází další úžasná vyhlídka, která se nazývá Sky garden. Zde si také můžete užít parádní výhled na Londýn, avšak s jednou velikou výhodou. Vstup je zdarma! Ale je nutné si dopředu zarezervovat čas příchodu s dostatečným předstihem. Pokud si budete chtít výhledu užít ještě více můžete si zajít na něco k snědku do střešní restaurace.
Čínská čtvrť nesmí chybět v žádném velkoměstě a tak i zde v Londýně ji najdeme a to v oblasti Soho, kde původně žila čínská komunita. Známá byla i pro svá legální opiová doupata a slumy. Dnes je tato čtvrť spíše restaurační, kam chodí milovníci čínského jídla. Stálých obyvatel je tu velice málo.
Tato londýnská část je známá především díky neonovým barvám a svítícím tabulím. Náměstí je jedním z nejrušnějších londýnských dopravních uzlů. Nachází se tu také velké množství obchodů a tím patří k hlavním nákupním zónám. Uprostřed náměstí stojí kovová socha, která v ruce drží luk a šíp, avšak není to bůh lásky, jak si většina lidí myslí, ale anděl křesťanské dobročinnosti. Nejvíce kouzla má náměstí večer, kdy zde můžete pozorovat klasické davy lidí a světelné tabule, které ve tmě více vyniknou.
Pro milovníky těchto barevných lentilek a postaviček je toto místo ráj. Hned po příchodu si můžete všimnout obrovského množství suvenýrů i dekorací s panáčky M&M’s. V tomto třípatrovém obchodě najdete téměř vše co vás napadne. Od různých druhů oblečení přes elektroniku až po úžasné lentilky. Spodní patro nabízí neuvěřitelné množství barev a chutí lentilek, které si sami nakombinujete jak budete chtít. Pokud cestujete s dětmi velice si to zde užijí a nebudou chtít odejít.
Malebná čtvrť v centru Londýna, která byla dříve nechvalně známá pro herny a nevěstince. Dnes je centrem zábavy a umění. Asi nejúžasnějším místem v této čtvrti je divadelní budova Royal Opera House, sídlo královské opery a baletu. Fanoušky aut a dopravy potěší určitě místní Muzeum londýnské dopravy. Hlavní centrum čtvrti ke Piazza Central Market, ktery byl až do 70. let 20. století největším tržištěm světa. Mimo jiné se tu samozřejmě nachází velké množství obchůdků, restaurací a kaváren.
Tyto anglické trhy jsou čtvrtou nejnavštěvovanější turistickou atrakcí v Londýně. Každý víkend sem zavítá až 100 000 návštěvníků. Trh je rozdělen do šesti částí, kde v každé najdete něco jiného. Od jídla přes šperky až po nábytek. Vůně jídla vás bude provázet úplně všude. Jídlo se ve zdejších stáncích prodává opravdu levně a vybere si tu každý protože je tu velký výběr mezinárodní kuchyně. Můžete si dát například italskou, čínskou, indickou, mexickou nebo i arabskou a holandskou kuchyni.
Palác je královskou rezidencí, kde dříve žili princ Charlese a Diana. Později, po jejich rozvodu zde žila Diana sama a po její smrti sem lidé nosili květiny. Královská rodina sídlo vlastní již 300 let a to je poznat i na interiéru, kde můžeme vidět nádherné nástěnné i stropní malby, královské portréty, nábytek nebo šaty. Původně byl palác postaven v 17. století ale později byl zrekonstruován. Při příchodu vás bude vítat socha královny Viktorie, která se tu narodila. Některé části prostorů jsou veřejnosti přístupné.
Nádherná část Londýna, kde se každoročně v červenci koná v pořadí třetí tenisový grand slam. Také se jedná o nejstarší a nejslavnější tenisový turnaj světa.
Galerie se nachází na Trafalgarském náměstí a je rozdělena do čtyř křídel dle období. Najdete se zde ty největší sbírky západoevropského malířství. Najdete zde obrazy těch nejlepších malířů jako Leonarda da Vinci, Michlangela nebo Van Eycka.
Pokud už budete znaveni chozením po městských památkách nebo jen začne být nepříjemné počasí, měli byste určitě navštívit Britské a Přírodovědné muzeum. V Britském muzeu se nachází přes 7 milionů exponátů z celého světa, které důkladně mapují celou historii lidstva. Vzhledem k tomu, že Britové nikdy moc neřešili náboženskou nebo kulturní důležitost exponátů, přivezli ze svých objevitelských cest téměř vše. Proto zde můžeme vidět takové věci jako egyptské sfingy, obrovské kusy zdí posvátných chrámů, mramorové sochy z Atén a dokonce i sochu Moai z Velikonočních ostrovů. U obou muzeí, ale platí fakt, že nikdy neprojdete muzeum celé. Proto doporučujeme najít si tématické okruhy dle vašich zájmů. Samozřejmě jednou z nejzajímavějších je Egypt, který určitě stojí za navštívení.
Naprosto úžasné muzeum, které je rozděleno do několika expozic. Tak jako u Britského muzea, tak i zde platí, že i celý den je krátký pro prohlédnutí všech expozic. Muzeum je skvělé a přesahuje veškeré vaše představy. Najdete zde expozice jako vesmír, lidské tělo, dinosauři, sopky a zemětřesení, drahé kameny a mnoho dalšího. Mezi nenápadné výstavy se řadí i Treasures. Normálně názvem nezaujme tolik jako jiné, ale je opravdu výjimečná. Nacházejí se zde opravdové poklady lidstva, které se sem řadí díky svojí obrovské výjimečnosti. Můžete zde vidět například meteorit, měsíční kámen nebo prehistorického ptáka Doda. Další velkou výhodou obou těchto muzeí je volný vstup.
Pro milovníky nedávné historie a historie jako takové je toto místo úžasným zážitkem. Jedná se podzemní místnosti Winstona Churchilla, které původně sloužili jako kryt před očekáváným bombardováním. Naštěstí k bombardování nedošlo a místnosti byly využívány k plánováni války. Muzeum je velice dobře udělané a můžete zde vidět původně zařízené místnosti nebo exponáty z života Winstona Churchilla i válečné exponáty. V místnostech jsou stále vidět značené mapy nebo telefonní ústřednä. Všechny exponáty jsou označeny roky a popisky. Součástí prohlídek je i sledování krátkých filmů. Samotné prohlídky jsou individuální s audio průvodcem. Český jazyk zde není dostupný, ale i návštěvníci s nedokonalým cizím jazykem si zde přijdou na své.
Toto studio Harryho Pottera se nachází na okraji Londýna a cesta ze samotného centra trvá asi 40 minut. Pokud milujete příběhy Harryho Pottera, která napsala J.K.Rowling musíte navštívit toto studio. Je to největší studio Harryho Pottera, kde se velká část příběhu natáčela. Studio se nachází na bývalém vojenském letišti a celých deset let pomáhalo všem aktérům utvořit tento kouzelnický příběh. Při vytváření posledního dílu série se tvůrci rozhodli umožnit všem fanouškům procházet se po bradavicích a jiných místech z kouzelnického světa. Proto bylo 31.3.2012 studio otevřeno pro veřejnost. Studio je opravdu obrovské a je tu tolik vyžití a zábavy, že vám tu čas neskutečně rychle uteče. Dozvíte se tu opravdu téměř vše o natáčení. Jak se tvořily efekty, jak vypadají masky a různé návrhy tvorů, nebo se budete moct procházet po chodbách bradavic včetně Brumbálovy pracovny. Samozřejmě vás toho čeká mnohem a mnohem víc.
Tento neobvyklý zážitek si užije opravdu každý, kdo má příběh aspoň trochu rád. Samozřejmostí je obchod se suvenýry, kde si můžete zakoupit cokoliv z kouzelnického světa, od dobrot podávaných ve vlaku, přes hábity, hůlky a klobouky, až po jiné drobnosti. Skvělým bonusem je, že veškeré oblečení si zde můžete v klidu vyzkoušet a vyfotit se v něm bez veškerých obav, protože to zde dělá každý. Prohlídky jsou bez průvodce, ale můžete si zakoupit audio průvodce ve všech světových jazycích. Bohužel čeština tu není, ale i tak zažijete velké dobrodružství. Vstupenky do studia se musí zakoupit předem na oficiálních stránkách a to s dostatečným předstihem. Studio je velice oblíbené a bývá často plné. Vstupenka vám bude zaslána na e-mail, který si vytisknete a předložíte, avšak k vydání oficiální vstupenky je zapotřebí doklad totožnosti.
Je nejstarším londýnským parkem, kde můžeme vidět malé jezírko s dvěma ostrůvky. Je to krásné místo na procházky relaxaci nebo sport. Můžete zde potkat různé cvičící skupiny nebo individuální sportovce. Park se nachází kousek od Buckinghamského paláce a určitě byste ho při přechodu k jiné památce neměli vynechat. Na druhé straně parku, směrem od paláce, se nacházejí Churchill War Rooms.
Velice známý londýnský park, který je pro místní i turisty zelenou oázou. Je skvělý pro procházky i odpočinek po dlouhém a unavujícím dni. Park je jezerem rozdělen na dvě půlky, kde část zasahuje do čtvrti Westminster. Mimo úžasných a uklidňujících zelených ploch zde můžete najít památník princezny Diany nebo Speakers‘ corner, kde se můžete svobodně vyjadřovat na jakékoliv téma.
Brighton se nachází přibližně dvě hodiny z Londýna. Je to krásné místo a velice oblíbený cíl turistů z celého světa. Ročně Brighton navštíví až 8 milionů turistů. Můžete zde najít krásné uličky, velké množství barů restaurací i kaváren, které můžete navštívit ve městě nebo na pláži. Na jedné straně se nachází krásná točitá vyhlídka British Airways i360, která vás vyveze na vrchol, kde můžete pozorovat celý Brighton a přilehlé okolí. Ve vyhlídce je také možné zakoupit si občerstvení. Je to skvělý zážitek a určitě to patří mezi nejdůležitější místa v Brightonu. Dále tu máme na druhé straně pláže zábavní park, který se nachází na molu.
Najdete zde spoustu zajímavých atrakcí, avšak je třeba být trpělivý, protože zde bývají dlouhé fronty. Nesmím opomenout ani Royal Pavilion, bývalou královskou rezidenci. Postavena byla ve třech etapách, které byly provedeny ve velice zajímavém a krásném indo-saracénském stylu. Tato architektura převládala v 19. století na Blízkém východě. Stavba je opravdu nádherná a je obklopena i menším parkem. Zdejší interiéry rozhodně stojí za navštívení. Nacházejí se tu krásně zdobené a velké místnosti, kde jsou použity i čínské doplňky. Palác přestal být navštěvován královskou rodinou v roce 1845 kvůli nedostatečnému soukromí. Poslední, kdo palác obýval byla královna Viktorie se svým manželem Albertem.
Jedno z nejmalebnějších měst Anglie se nachází přibližně 30 km západně od Londýna. Známý je díky oblibě Královny Alžběty, která tu ráda tráví víkendy. Možná i to byl důvod proč se zde konala jedna z královniných oslav 90. narozenin.
Kdo má oblibu v přírodě určitě neudělá chybu návštěvou Devonu. Nachází se západně od Brightonu a najdete zde skalnaté zátoky a úžasnou přírodu. Samozřejmostí je tradiční anglický čaj a výborná kuchyně. Na pobřeží určitě ochutnejte čerstvé mořské plody a ve vnitrozemí pochoutky jako je jehněčí, bažant nebo zvěřina. U místních farmářů pak můžete zakoupit různé drobnosti jako cider,sýr nebo zmrzlinu.
Je sice od samotného Londýna vzdálenější, ale určitě stojí za zmínku. Město, jako jediné v Británii, patří na seznam světového dědictví UNESCO. Je proslulé především římskými lázněmi. Zajímavostí města je, že má svou vlastní měnu zvanou Oliver. Mají v podstatě podobu kupónů, které jsou získány za dobrovolnictví a komunitní zapojení. Platit s nimi jde téměř ve všech místních podnicích. Mimo jiné je s městem spojena řada slavných osobností. Například Jane Austen, zde strávila několik let svého života a místním prostředím se nechala inspirovat pro svá díla. Nebyla jediná kdo zde čerpal inspiraci. Mary Shelley ji zde také našla a dokončila tak významné dílo Frankenstein.