menu

MADRID

Madrid nabízí eurovíkend plný kultury v podobě galerie Prado, adrenalinu na fotbalovém zapasu a zárověn ohnivé noci v rytmu flamenca!

Madrid je hlavním městem Španělska, které je zároveň nevýše položené město z EU. Sídlí zde vláda i král a také je politickým a ekonomickým centrem Španělska. Kulturním centrem je neoficiálně Barcelona.  Madrid má celkově vysokou životní úroveň, o které vypovídá i výška HDP, kterou má Madrid jako třetí nejvyšší v EU.

 

ZAJÍMAVÁ MÍSTA K NAVŠTÍVENÍ V MADRIDU

Palacio Real

Neboli královský palác, je budova v barokním stylu, kde můžete obdivovat královské bohatství. Dříve na tomto místě stávala Maurská pevnost, než se roku 1561 nestala královskou rezidencí. V roce 1734 zde vznikl požár, který měl za důsledek rekonstrukci paláce do dnešní podoby. V dnešní době se palác využívá k reprezentativním státním akcím, mimo které je palác otevřen veřejnosti.


Katedrála de Nuestra Seňora de la Almudena

Katedrála se nachází přímo naproti paláci a je z 2. poloviny 20.století. Na druhé straně potom najdeme Královské divadlo.

 


Náměstí Plaza Mayor

Náměstí, které bylo vystaveno v 17. století jako centrum bývalého habsburského Madridu. Součásti tohoto náměstí je podloubí. Dominantu celého náměstí tvoří socha Filipa III, který žil v době výstavby. Okolo celého náměstí se nacházejí budovy s nástěnnými malbami. V těchto budovách najdeme například restaurace, turistické informace nebo hotely. V dřívějších dobách sloužilo náměstí jako tržiště nebo místo býčích zápasů a veřejných poprav, které mohla šlechta sledovat z okolních balkonů.


Klášter Monasterio de las Descalzas Reales

Františkánský klášter, který uvnitř skrývá zdejší renesanční a barokní umělecká díla. V dnešní době zde žije asi třicet chudých klarisek. V minulosti zde byly vychovávány dívky z bohatých šlechtických rodin. Do kláštera je možné jít na prohlídku, kde ve středu je vstup pro občany EU zdarma. Nachází se v blízkosti stanice metra Sol nebo Ópera Callao.


Parque del Retiro

Tento krásný je park je jako stvořený pro odpočinek a nachází se kousek od nejslavnějšího madridského muzea Museo del Prado. V parku se nacházejí rozsáhlé zahrady, fontány, stezky i sochy. Je ideální pro romantické a klidné procházky, ikdyž zde bývá hodně lidí. Byl vybudován v průběhu 17. století, aby obklopoval palác Filipa IV. V parku se dále nachází jezero Estanque, které je jak stvořené pro romantické plavby. Loďku si zde můžete vypůjčit. Mimo jiné krásy parku je tu navíc i Královská botanická zahrada, ve které se pěstuje více než 30 tisíc rostlin. Park najdete u stanic metra Atocha nebo Banco de Espaňa.


Plaza de Cibeles

Patří mezi další známá náměstí. Nachází se zde krásný komplex neoklasicistních budov a fontána z 18. století, která zobrazuje sochu římské bohyně plodnosti, jejíž vůz je tažen koňmi.


Puerto del Sol

Puerto del Sol je nejznámějším náměstím Madridu. Zde se sbíhají známé historické ulice jako Calle Mayor nebo Calle Alcalá, kde se nachází velké množství restaurací a obchodů. Náměstí je považováno za úřední bod nejen Madridu, ale i celého Španělska. Mimo jiné se zde nachází velice známá socha medvěda pojídajícího ovoce ze středomořského stromu planika, která je fotografickým bodem pro většinu turistů.


Park Casa de Campo

Je největším madridským parkem, ve kterém se také nachází madridská zoo a menší zábavní park s asi 50 atrakcemi.


Museo del Prado

Je nejslavnějším madridským muzeem, které spravuje jednu ze světově nejvýznamnějších světových sbírek obrazů, což je asi 8 600 obrazů. Tato neuvěřitelná sbírka byla shromážděna královskou rodinou, která umělecká díla sbírala po několik staletí a také objednávala jejich výrobu. Do sbírky patří obrazy slavných španělských malířů jako Velázquez, Goya, Ribera nebo třeba italských umělců jako Tizian a Rafael. Muzeum se rozkládá na velké ploše a díky tomu je rozděleno do několika sekcí dle období nebo místa vzniku děl.


Museo Thyssen-Bornemisza

Toto muzeum se nachází v novoklasicistním zámečku z 19. století přímo naproti Museo del Prado. Zde jsou také k vidění různé sbírky významných obrazů. Nejnovější sbírka je z roku 1993 a sestavila ji rodina Thyssen-Bornemisza, která za ni i zodpovídá.


Národní archeologické muzeum

Bylo vybudováno ke konci 19. století a nachází se za Národní knihovnou. Ukrývají se zde sbírky starého umění jako egyptská a římská díla nebo iberská a fénická.


Fotbal

Mezi oblíbené aktivity fotbalových nadšenců patří návštěva jednoho ze dvou stadionů. Real Madrid hraje na stadionu Santiago Bernabéu, kde jsou pro fanoušky možné prohlídky stadionu. Můžete se dostat do hráčských šaten, odpočinkového zázemí nebo si užít panoramatický výhled na celý stadion. Druhým známým klubem je Atlético Madrid, které hraje na stadionu Estadio Vicente Calderón, kde je stejně jako u stadionu Realu Madrid možná prohlídka.ZAJÍMAVÁ MÍSTA K NAVŠTÍVENÍ V OKOLÍ MADRIDU

Kousek od Madridu si můžete užít nejen památky, ale i zábavu. Asi dvacet kilometrů od Madridu se nachází zabavní park Warner Theme Park Madrid nebo jeden z největších vodní světů Evropy Aquópolos Villanueva de la Caňada.

 

Aranjuez

Toto královské město se nachází asi 50 km od Madridu a leží na soutoku řek Tajo a Jarama. Hlavní atrakcí je královské sídlo Palacio Real s jeho krásnými zahradami a parky. Palacio Real je nádherný renesanční palác z 18. století, který byl původně postaven pro Filipa II. a je také zapsán na seznamu UNESCO. Palác je možné navštívit v rámci prohlídek s průvodcem.


Casa del Labrador

Jedním z královských paláců v Aranjuez. Byl vystaven na konci 18. století v neoklasicistním stylu. Vystaven byl pro bourbonské vládce a jeho vzhled byl ovlivněn pařížským Versailles. I k tomuto paláci náleží krásné rozlehlé zahrady s fontánami, které jsou dílem francouzského architekta. Při prohlídce je možné vidět skvostnou Platinovou komnatu.


El Escorial

Asi 50 km od Madridu se na úpatí pohoří Sierra de Guadarrama nachází komplex několika staveb El Escorial. Tento úžasný komplex nechal vybudovat v 16. století král Filip II., aby sloužilo jako mauzoleum pro španělské krále počínaje jeho otcem Karlem V. Tehdy se jednalo a jeden z nejvýznamnějších paláců Evropy a dnes patří mezi památky na seznamu UNESCO. Komplex je rozdělen do několika částí a každá část slouží k něčemu jinému. Jedna čtvrtina je tvořena královským palácem, dále se tu nachází bazilika zasvěcená španělskému mučedníkovi sv. Vavřinci, klášter, klášterní knihovna, rozsáhlý relikviář a královská hrobka zvaná Pantheon králů. Ke komplexu samozřejmě náleží i zahrady a terasy. Komplex byl postaven ve stylu pozdní renesance s barokními prvky a v nadmořské výšce přes 1000 metrů, která byla možností útěku před madridským vedrem. Prohlídky jsou možné individuálně. Trasa zabere alespoň 3 hodiny a je dobře značená včetně anglických a španělských popisků.


Alcalá de Henares

Město, kde se narodil jeden z nejvýznamnějších španělských spisovatelů, Miguel Cervantes, který napsal Dona Quijota. Od Madridu je město vzdálené asi 30 km a je také zapsáno na seznamu UNESCO. Je proslulé i zdejší univerzitou, kde studovali známé osobnosti nebo třeba klášterem Monasterio de Religiosas Bernardas.


Chinchón

Starobyle působivé městečko, kde jsou uchovávány ostatky generála Franca. Ve městě se také vyrábějí různé druhy lihovin. Lanovkou se můžete dostat na vrchol obrovského kamenného kříže, kde dole v kostele pod ním je jeho hrobka a pozůstatky asi 40 tisíc padlých vojáků a civilistů za občanské války. Toto místo nedaleko El Escorialu si Franco vybral sám.


 

Zájezdy destinace MADRID

MERCURE MADRID CENTRO ****
MADRID
od 2 nocí
od 14 890,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
PUERTA AMERICA MADRID *****
MADRID
od 2 nocí
od 15 890,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
BARCELO TORRE DE MADRID *****
MADRID
od 2 nocí
od 16 990,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel