menu

NEW YORK

Málokterá světová metropole více připomíná starověký multikulturní Babylon než New York. Město, kde se střetávají lidé z nejrůznějších koutů světa i z nejrůznějších společenských vrstev. New York je ztělesněním amerického snu.

New York je nejen světovým obchodním centrem, ale také střediskem umění, kultury, sportu a mnoha dalších odvětví. Vyniká svou architekturou, pro niž jsou typické výškové budovy. Jeho obyvatelé reprezentují nejrůznější světová etnika.

V samotném New Yorku žije přes osm miliónů obyvatel. Dohromady však tamní aglomerace dosahuje téměř trojnásobku a tvoří přibližně 40 procent celkové populace státu New York, jehož hlavním městem je sotva stotisícové, avšak historicky významné město Albany. S hustotou zalidnění kolem 10,3 tisíce obyvatel na kilometr čtvereční je "Velké jablko" nejlidnatější metropolí Severní Ameriky. Jen na Manhattanu, který je posetý převážně výškovými budovami, připadá na jeden čtvereční kilometr téměř 70 tisíc obyvatel.

New York je tvořen pěti městskými částmi:

 

Manhattan (Kings County)

nejvíce obydlená oblast NY s množstvím mrakodrapů, klasických budov, hotelů, obchodů, parků, s významnými finančními společtnostmi, s univerzitami, galeriemi, divadly na Broadwayi a Sochou Svobody. Manhattan leží na ostrově 3,5 širokém a 22 km dlouhém. V mahattanské oblasti Midtown najdeme nejvyšší mrakodrap Empire State Building, náměstí Times Square, Rockefellerovo centrum, nádraží Grand Central Terminal, Theatre District, Madison Square Garden nebo největší obchodní dům Macy´s či Pátou Avenue, kde stojí obchody světových modních ikon a další uznáváné značky a produkty. Na Manhattan míří většina turistů hledajících hotely a ubytování v New Yorku.

Brooklyn (New York County)

Brooklyn je nejlidnatější částí NY. K Brooklynu také patří Coney Island s dlouhou pláží, založený především jako rekreační a turistické středisko. V Brooklynu nelze přehlédnout Brooklynský most. Nevynechejte ani Brooklyn Heights, kde spatříte proménadu domů z 19. století, kde bydlet není jen tak. Přijde Vás totiž na velké peníze.

The Bronx (Bronx County)

Bronx leží úplně na severu za Manhattanem. Turisté sem zpravidla moc nejezdí, i přesto zde můžete navštívit největší metropolitní ZOO v USA nebo botanickou zahradu (Botanical Garden). Queens (Queens County) – je zejména určený pro střední třídu obyvatelstva. Najdete tady dvě největší letiště – J. F. Kennedy Airport a LaGuardia. Letenky a zájezdy do New Yorku směrují převážně na toto letiště. Staten Island (Richmond County) – z Brooklynu se sem můžete dostat přes Verrazano – Narrows Bridge, z Manhattanu sem směřuje Staten Island Ferry, tedy trajekt, který zadarmo jezdí za několik desítek minut. Na Staten Island se zastavte kvůli zalesněným parkům a řady turistických stezek, které byly přijaty do ochrany přírody jako jedny z posledních nedotčených ekosystému ve městě.

Zábava aneb co v New Yorku nevynechat

Pokud do NY jedete jako turisté se zájezdem nebo letenkou a ubytováním, New York Vás buď zcela uchvátí nebo naopak ve Vás zanechá spíše negativní vzpomínky. Kdo se sem chce podívat, musí být již při nákupu letenky připraven na neustálý souboj ruchu velkoměsta s monumentálním světem mrakodrapů a zařívých reklam. S jistotou však patří mezi nejnavštěvovanější a nejpozoruhodnější města světa, kterému ročně podlehne až 40 miliónů turistů. V New Yorku je kultura ve vzduchu a kolem Vás, ve vzduch který dýcháte.

Jména některých památek jste již jistě někdy zaslechli. K nim jistě patří socha přinášející světlo světu tedy Socha Svobody (Statue of Liberty).

Socha Svobody (Statue of Liberty)

Socha vážící 205 tun s výškou 46 metrů byla postavena podle návrhu francouzského sochaře Fréderica Augusta Bartholdiho, na stavbě se podílel i zhotovitel Eiffelovy věže Gustav Eiffel. 4. července 1886 byla socha v Paříži slavnostě předána Americe jako symbol přátelství a spojenecké pomoci v boji proti Velké Británii, ke které došlo roku 1776.

Brooklynský most (Brooklyn Bridge)

V nejlidnatější části NY v Brooklynu najdete Brooklynský most (Brooklyn Bridge), spojující Brooklyn s Manhattanem s protékající řekou East River. Architektem byl John August Roebling, v den otevření 24. května 1883 se stal největším zavěšeným mostem na ocelových lanech na světě.

Empire State Building

Nejvyšší budova Empire State Building se nachází na Manhattanu, což je nejen část plná hotelů na ubytování ale i místo, kde se budete chtít pravděpodobně ubytovat – bydlet v hotelu mimo Manhattan nemusí být tak pohodlné. V případě objednávání zájezdů na toto berte ohled. Ale nyní zpět k Empire State Building. Dominantní mrakodrap a symbol města byl postaven v roce 1931 ve stylu art deco, na prohlídku Vás výtah zaveze do 86. patra odkud se Vám naskytne úžasný pohled. Zajímavostí je barva osvětlení, která se mění podle určitých svátků a událostí.

Další vysoké mrakodrapy uvidíte v Rockefellerově centru, kde byly vystavěny i zahrady Channel Gardens na umístění vánočního stromku.

Brodway

Divadelní a kulturně pestrou zábavu najdete na Brodwayi – v centru dění hlavní nezávislé scény celého města, kde se nabízí výběr až ze 39 divadel např. the Metropolitan Opera, the New York City Opera, the New York City Ballet, Vivian Beaumont Theatre, Alice Tully Hall.

Pokud máte obchodního ducha a rozumíte burze, nudit Vás nebude světová finanční a burzovní čtvrť Wall Street.

Times Square

Na Times Square Vás pohltí záblesky z neonových reklam a obrazovek rozesetých všude kam se jen podíváte. Název Times Square vznikl od budovy Times Tower, kde sídlilo vydavatelství novin New York Times. Dříve se místu přezdívalo také Longacre Square nebo Red Light Distrikt. Působí zde mnoho divadel a najdete tu i červený stánek TKTS, prodávající lístky za poloviční cenu na večerní představení.

Central Park

Chvilky oddechu a odpočinku můžete objevit v Central Parku, který se stal nejnavštěvovanějším parkem USA (asi 30 miliónů návštěvníků ročně). Central Park vznikl z myšlenky novináře Williama Culena Bryanta, o stavební práce a úkoly se postarali Frederick Law Olmstede a Calvert Vauxe. Pro veřejnost byl otevřen roku 1876 o rozloze 113 km2, délce 4 km a šířce 800 m. Iluze přírodní krajiny zde upevňuje více než 75 tisíc stromů, vodních ploch, veřejných pláží i zastoupení fauny (kachny, labutě, veverky, ptactvo).

Kde se v New Yorku ubytovat

hotely na Manhattanu a jinde New York je obrovský, čemuž odpovídá i nabídka skoro 500 hotelů. Pokud jste turisté anebo plánujete aktivitu v centru, znamená to především Manhattan. Není sice těžké dostat se na Manhattan z jiných čtvrtí (jste tam cca do hodiny i z letiště). Také již neplatí, že New York (například Bronx) je nějak zvlášť nebezpečný – zejména třeba Brooklyn nebo Queens jsou bezpečné části. Ale ubytování na Manhattanu je zkrátka hotel na Manhattanu – pro turisty (kteří obvykle v NY tráví cca maximálně týden) je to součást zážitku a doporučujeme ubytování určitě tam. Pokud byste se ubytovávali jinde, tak příjemné jsou části Brooklynu a Queensu poblíž Manhattanu anebo čato je populární ubytování poblíž letiště.

Zájezdy destinace NEW YORK

HOLIDAY INN MANHATTAN 6th AVENUE ***
NEW YORK
od 4 nocí
od 23 390,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
YOTEL NEW YORK AT TIME SQUARE ****
NEW YORK
od 4 nocí
od 25 590,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
ROW NYC ****
NEW YORK
od 4 nocí
od 27 690,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
SOHO GRAND HOTEL ****
NEW YORK
od 4 nocí
od 31 990,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel