menu

PAŘÍŽ

Vydejte se s námi poznat město lásky, romantiky a šansonů a prožijte krásný víkend pod Eifelovkou. Paříž je zářivá, smyslná, kouzelná, modní, inspirující, neodolatelná...

Hlavní město Francie překypuje tisícem krás a nezapomenutelných pohledů. Je libo lahodnou kávičku pod Eiffelovou věží, cestu po stopách impresionistů nebo příjemnou procházku večerně osvětlenou třídou Champs-Elyseés?

A že je Paříž jen pro věčné snílky a romantiky? Ale kdepak, každý si zde přijde na své. Paříž zabírá plochu o výměře 1200 km2. Nejdůležitější a nejznámější památky se nacházejí v samém centru Paříže ve 13 oblastech, které se rozprostírají u břehů řeky Seiny, 14. oblastí je čtvrť Montmartre ležící na kopci s krásným výhledem na celé město. Paříž má přes 2 miliony obyvatel, ale jen s málem z nich je možné domluvit se jinak než francouzsky. Světlou výjimkou jsou z části Francouzi pracující v cestovním ruchu, kteří jsou schopni se domluvit perfektní ale i lámavou angličtinou s legračním přízvukem. Naopak pokud máte alespoň základy francouzštiny a pokusíte se je uplatnit, dokáží to ocenit.

Paříž je obrovská metropole, kde se den co den míjí tisíce různých kultur a národů. Co se jednotlivých kultur týče, hojně zde pobývají Číňané, Alžířané, Indové a černoši, dále pak přistěhovalci a Francouzi z různých koutů země. Proto jen málokdy máte možnost natrefit na opravdového Pařížana. Život v ulicích je neuvěřitelně živý. Skoro žádné náměstí není opuštěné, všude hraje hudba, lidé tancují a zpívají, parky jsou věčně plné. Zdejší lidé si jednoduše umí ozvláštnit každou chvíli svého života něčím uměleckým. Společnost cestujícím dělají na stanicích metra tuláci – clochards, kteří zpříjemňují cestování hrou na flétnu nebo kytaru.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA K NAVŠTÍVENÍ V PAŘÍŽI

Eiffelova věž

Nejznámější symbol Paříže a jedna z neslavnějších staveb světa se nachází na Champ-de-mars. Eifellova věž byla postavena pro mezinárodní výstavu roku 1889 a i s anténou měří 320 metrů. Proti návrhu na věž se nejdříve hodně protestovalo a stavba nebyla vůbec jednoduchá. Díky protestům byly vypracovány i plány na demontáž, ke kterým naštěstí nedošlo. V roce 1969 byla prohlášena za národní památku a všichni návštěvníci si z ní tak mohou užívat nádherný výhled na celou Paříž. Krásné prostředí je i okolo věže, kde se nachází park a různé klasicistní budovy.


Montmartre

Na tomto kopci můžeme najít další nepřehlédnutelnou dominantu Paříže, Basilique du Sacré-Coeur. Z tohoto místa se naskýtá nádherný výhled na Paříž a její centrum. Bazilika se začala stavět v roce 1876 ve stylu románském a byzantském, kdy její hlavní význam byl uctění památky 58 tisíců mrtvých v prusko-rakouské válce a odčinění zločinů komunardů. V dnešní době je symbolem usmíření a vlastenecké obnovy. Díky její skvělé poloze, na kopci, je vidět téměř ze všech koutů Paříže. Do mohutné kopule baziliky vedou strmé točivé schody, avšak po výstupu si můžete stoupnout na venkovní galerii, odkud budete mít ještě lepší výhled něž ze samotného kopce. K vrcholku Montmartre se můžete dostat pěšky nebo využít lanovky, která vás poměrně rychle vyveze. Lanovka se podobá té pražské co vede na Petřín. I když je na vrcholku kopce vždy rušno, můžete zde najít menší uličky a tichá zákoutí.


Muzeum Louvre

Louvre je veřejnosti přístupný již od rok 1795. Vchod do muzea tvoří 20 metrů vysoká skleněná pyramida, která se nachází ve středu náměstí. Pyramidou je možné projít do zákaznického centra, kde se prodávají vstupenky. Ve sbírkách Louvru se nachází více než 250 tisíc děl, které si nikdy nemůžete stihnout prohlédnout. Avšak sem každého táhne nejznámější obraz světa, Mona Lisa. Musíte být ale připraveni na fronty a špatný výhled. Muzeum je velké a nenajdete zde jen obrazy, ale i různé sbírky uměleckých předmětů jako je například královská koruna Ludvíka XV.


Vítězný oblouk

Další velká dominanta Paříže se nachází na malém náměstí. Oblouk nechal na počátku 19. století postavit Napoleon, avšak dokončení se nedožil. Stavba je 50 metrů vysoká a z vrcholku se naskytne skvělý výhled, odkud můžete vidět například čtvrť La Défense.


Place de la Concorde

Přeložené jako náměstí svornosti, které v průběhu let vystřídalo několik názvů. Dnešní název mu připadá od roku 1795. Dříve na náměstí stávala gilotina, ale dnes na jejím místě stojí přes 3 tisíce let starý Luxorský obelisk. Z tohoto největšího náměstí Paříže se pak rozbíha nejslavnější ulice Champ-Elysées, která vede až k vítěznému oblouku.


Invalidovna

Je komplex budov, který byl vystaven v 2. polovině 17. století na návrh Ludvíka XIV. Komplex sloužil jako obydlí pro invalidní vysloužilce a dodnes je připomínkou francouzské vojenské historie. Dnes je zde uloženo tělo Napoleona Bonaparte, které bylo přivezeno roku 1840 ze Sv. Heleny ještě s dalšími válečnými hrdiny. Dále se v komplexu nachází Vojenské muzeum, které poukazuje na vojenskou historii Francie, a kde můžete vidět například zbraně nebo pokoje. Celkem muzeum patří k největším svého druhu na světě.


Katedrála Notre-Dame

K jednomu ze symbolů Paříže patří i gotická katedrála Notre-Dame. Dříve na tomto místě stál Jupiterův chrám, který se ve 12. století začal přeměňovat na nový chrám. Nynější podoba chrámu se datuje do 19. století. Tvoří ho dvě věže, které jsou 69 metrů vysoké. U vstupních dveří můžeme vidět tři oblouky, které zobrazují biblické výjevy a výjevy ze života patronů katedrály. Do vnitřních prostor katedrály se vejde až 10 tisíc lidí. Za poplatek máte také možnost vystoupat 387 schodů do věže, odkud se vám naskytne krásný výhled na okolní Paříž.


Jardin des Tuileries

Tyto královské zahrady patřily ke stejnojmennému paláci, který v roce 1871 vyhořel. Palác byl postaven v 16 století Kateřinou Medicejskou, ale již té doby jí bylo předpovězeno, že s palácem budou jen problémy. Park je veřejný a nachází se mezi Louvrem a Place de la Concorde. Nachází se zde například socha Alfréda Dreyfuse, který byl křivě obviněn z vraždy a odsouzen. Tento konflikt je možné znát pod názvem Dreyfusova aféra.


Jardin du Luxembourg

Je také veřejným parkem, kde se nachází Lucemburský palác, který je sídlem francouzského senátu. Na místě dnešní zahrady dříve stával klášter. Dnes tu najdeme Medicejskou fontánu a sochy spisovatelů a básníků. Mimo jiné se tu nachází i pařížská hvězdárna.


Pantheon

V proslulém Pantheonu, který se nachází na rue Soufflot můžeme najít sklep, kde je uschován popel slavných francouzských osobností. Popel tu má uložený například Voltaire, J.J. Rousseau nebo Victor Hugo. Pantheon vznikl z původního kostela roku 1764 a můžeme zde pozorovat pařížskou klasicistní architekturu.


Pařížské katakomby

Katakomby jsou podzemním pohřebištěm, kudy vede osvětlená trasa. Podzemní tunely zde vznikaly již za dob římanů, ale až ke konci 18. století sem byly přesunuty milióny lidských koster. Vzhledem k tomu se k místu váže i spousta strašidelných příběhů. Kdo má rád trochu tajemna a napětí tak by určitě měl využít příležitosti a zajít si sem na prohlídku.


Conciergerie

Conciergerie je pozůstatek královského paláce nacházející se na ostrově Cité. Nachází se kousek od Svaté kaple. I zde pocítíte dávnou historii, která vás pohltí. Na tomto místě stávalo první královské sídlo již v 6. století a vybudoval ho král Clovis. Pozůstatky paláce, které můžeme vidět dnes pocházejí ze 14. století, z dobý vlády Filipa IV. Sličného. Na konci 14. století se král Karel V. odstěhoval do paláce Saint-Pol a zde vznikla budova výkonné a soudní moci spolu s vězením. V roce 1914 bylo vězení zrušeno a palác byl zapsán na seznam UNESCO. Nejhezčí část palác tvoří středověké sály, nacházející se v přízemí. Sál je podepřen několika pilíři s gotickou klenbou. Můžete se tu dozvědět něco i o nejznámější vězeňkyni, kterou byla Marie Antoinetta. Ta zde byla vězněna od svého zatčení roku 1789 až po den své popravy roku 1793.


Museé Delacroix

Muzeum je věnované stejnojmennému romantikovi, který žil v 1. polovině 19. století. Muzeum zahrnuje jeho dům nebo původní dopisy a dokumenty.


Place des Vosges

Další významné pařížské náměstí, kde můžete najít sochu Ludvíka XIII. Tato socha byla postavena roku 1612 a to na památku jeho svatby s Annou Rakouskou. Dále se tu nachází domy slavných historických osobností, jako je dům č. 21, kde žil Richelieue a nebo dům č. 6, kde bydlel Victor Hugo. Dnes se v jeho domě nachází muzeum, kde se můžete podívat na jeho původní věci včetně nábytku.


Place de la Bastille

Zde dříve stávala pověstná Bastila, která byla dobyta roku 1789 a její dobytí započalo Velkou francouzskou revolucí. Stávala zde nedobytná pevnost ze 14. století, která také sloužila jako královský obranný systém, avšak později se stala vězením pro vězně se zvláštním dozorem. Zde také vznikla velice slavná legenda o muži se železnou maskou, který byl jedním z vězňů. Po dobytí a zničení revolucionáři se zde postavil památný sloup, který tu dnes můžeme vidět.


Moulin Rouge

Kabaret známý hlavně pro svůj červený mlýn se nachází na náměstí Place Blanche. Symbol mlýnu zde připomíná zašlé časy této čtvrti.


Hřbitov Pére Lachaise

Tento nejznámější hřbitov Paříže najdete ve stejnojmenné čtvrti. Roku 1993 se stal národní památkou. Při vstupu na hřbitov si můžete všimnout tabule s mapou a označením hrobů, kde odpočívají slavné osobnosti kultury a umění. Jsou tu například spisovatelé Honoré de Balzac a Guillaume Apollinaire, herečka Sarah Bernhadt, malíř Delacrois nebo skladatel Chopin.ZAJÍMAVÁ MÍSTA V OKOLÍ PAŘÍŽE

Disneyland

Originální zábavní park Disneyland se sice nachází v Kalifornii, ale i tento je velice zajímavý. Ne nadarmo se mu říká Eurodisneyland. Tento evropský Disneyland je také zpřístupněn za zlomek ceny oproti tomu v Kalifornii. Pro Evropany je Disneyland ideálním místem. Nachází se asi hodinu a půl z Paříže a spojení sem je velice snadné.  Po vstupu do parku si užijete neskutečné množství atrakcí a zábavy. Vše, co uvidíte v životní velikosti, již znáte ze slavných kreslených filmů. Můžete si zde užít opravdu každý, atrakce jsou zde pro malé děti, ale i náročnější dospělé. Tato kopie toho amerického parku se liší pouze v drobnostech, kde v závislosti na počasí a prostoru museli být udělány lehké úpravy. Avšak park stále patří k těm nejrozlehlejším a nejnavštěvovanějším na celém světě.


Zámek Versailles

Tento zámek je jednou z nejkrásnějších staveb Francie. Nachází se 20 kilometrů od centra Paříže a k dostání se sem můžete využít i dopravu vlakem. Příběh zámku se začíná psát v létě roku 1607. Zámek byl nejdříve loveckým pavilónem Ludvíka XIII, který ho o 10 let později nechal zbourat a postavit pohodlnější zámeček z cihel a kamene. V dnešní době ho můžeme najít v samém srdci zámku, okolo mramorového nádvoří. Budoucí sídlo snů začal budovat až Ludvík XIV, který se stal králem roku 1643. Avšak zásadní bod ve stavbě způsobila až slavnostní večeře, které se Král Slunce zúčastnil. Konala se v zámku Vaux-le-Vicomte roku 1661, který byl postaven pro tehdejšího ministra financí. Král byl velice okouzlen krásou stavby a přilehlých zahrad, že se rozhodl mít zámek stokrát krásnější.

Král tedy povolal slavnou trojici, která vybudovala zámek Vaux-le-Vicomte. Byl to architekt Le vau, malíř a dekoratér Le Bruno a zahradník Le Notre. Oni a ještě mnoho dalších budovali zámek přes padesát let. Dochované záznamy říkají, že na stavbě pracovalo více než 36 tisíc dělníků a 6 tisíc koní. Úrazovost zde byla velice vysoká a proto zde musela být zřízena nemocnice a poté vznikla i celá vesnice. Až roku 1688 byl zámek prakticky hotový a jeho údržba stála Krále Slunce asi čtvrtinu vládních výdajů ročně. Avšak král nemá důvod šetřit a nechává se obklopovat asi pět tisíci sloužících a devíti tisíci vojáků, kteří se starají o chod zámku a komfort šlechty.

Po smrti Ludvíka XIV nastupuje na trůn roku 1715 Ludvík XV, který je stále ještě dítětem a vládne za něj regent Filip Orleánský, který se stěhuje zpět do Paříže. Město ztrácí obživu a pomalu se vylidňuje. Versailles se může těšit znovuzrození roku 1722, kdy se král navrátil do zámku. Zámek je postupně zvětšován a upravován dle nových potřeb.

Roku 1789, kdy Pařížané hladový a trpí se domáhají jídla a později i královské hlavy. Zámek je poté znovu upuštěn, obrazy odvezené do Louvru a zbytek vnitřního vybavení rozkraden. Dokonce byla plánována i demolice zámku, který nakonec zachránil roku 1833 Filip Orleánský a z vlastních prostředků začal budovat muzeum věnované „všem vítězstvím Francie.“ Dnes je zámek přístupný veřejnosti a ročně ho navštíví obrovské množství turistů. Prohlídky jsou možné s audio průvodcem a uvnitř si můžeme prohlédnout velké množství obrazů. Kdo tomuto umění příliš nerozumí, interiér zámku ho moc nenadchne, avšak krásné, veliké a udržované zahrady si určitě zamiluje každý. Zámek je určitě jedna z věcí, které byste při návštěvě Paříže a okolí měli vidět.


Zámek Vaux-le-Vicomte

Tento zámek byl vystaven ve stylu barokního klasicismu v letech 1630-1661. Stavěla ho slavná trojice architektů a stal se předchůdcem pro zámek Versailles. Původně patřil zámek tehdejšímu ministru financí Nicolasi Fouquetovi, který byl později zatčen díky závisti samotného Krále slunce, Ludvíka XIV. Sídlo je postaveno na podstavci, který pak obklopuje umělý vodní příkop. Zámek má pavilonovou kompozici, která je směřována sever-jih. Fasáda zámku je dekorována iónskými sloupy a štíty, které zdobí písmeno F a rodový erb Fouquetů s veverkou ve znaku. Interiér zámku je velice krásně ozdoben, a kde ty nejcennější práce jsou malíře Le Bruna. Při prohlídce si můžete v prvním patře prohlédnout soukromé pokoje rodiny Foquetů a pozdějších majitelů. Právě zde si můžete prohlédnout dobové předměty každodenní potřeby včetně fotografií majitelů zámku. Přízemí zámku sloužilo k oficiálním návštěvám a ve sklepení se nachází krásná dobová kuchyně, kde byly tehdy připravovány ty nejlepší pokrmy. Zámek byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1968. Současnými majiteli jsou otec a syn de Vogué, kteří se snaží zámek nadále rekonstruovat a uvést do života různými slavnostmi.


Chantilly

Toto krásné francouzské město je obklopené rozlehlými lesy. Najdeme ho asi 45 kilometrů severně od Paříže. Asi nejzajímavější a nejkrásnější památkou je stejnojmenný zámek, který patří k nejvíce dochovalým francouzským zámkům. V současné době si zde můžete prohlédnout různé sbírky nebo si udělat procházku v rozlehlém parku. Původně byl zámek postaven již v 16. století, ale v průběhu let byl postupně přestavován. Součást zámku je i knihovna, kde můžeme nalézt různá unikátní díla. Další částí je i obrazárna, která je velice bohatá a můžete zde vidět třeba Tři Grácie od Raffaela nebo obrazy Anthoinise van Dycka a dalších. Přístup k zámku vede přes hradní příkop, který je střežen dvěma sochama  loveckých psů. Zámek Chantilly patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším zámkům Francie, ke kterému patří zahrada o rozloze téměř osm tisíc hektarů. Původními majiteli byl rod Condé.

Kromě zámku lze navštívit stáje Grandes Ecuires ze 17. století, které se nacházejí v blízkosti zámku. V létě zde můžete každý den sledovat drezuru a v neděli dostihy. Dvakrát do roka se zde konají nejvýznamnější dostihy vůbec.


Fontainebleau

Město Fontainebleau se nachází okolo 55 kilometrů od Paříže. Ve městě se dá vyžít všelijak. Vyražte si udělat piknik v krásné přírodě, projít se, zajezdit si na kole nebo na koni. Ve zdejších lesích je populární tzv. bouldering neboli slézání skal bez jištění. Ve městě si můžete užít jak historických památek tak i přírody a turistiky. Okolní les má rozlohu 250 kilometrů čtverečních a od roku 1853 je přírodní rezervací. Je ráj pro různé chráněné rostliny včetně těch léčivých. Díky lišejníkům se zde můžete nadýchat mimořádně čistého vzduchu, který v centru města jen tak nenajdete.  Za návštěvu stojí i jeden z nejrozsáhlejších zámků Francie. Původní stavba pocházela ze 12. století, ale dnešní podobu získal až ve století šestnáctém. Zámek i park jsou od roku 1981 na seznamu světového dědictví UNESCO.


Giverny

Město Giverny je známé hlavně díky Claudu Monetovi, který se sem přistěhoval v roce 1883 a žil tu až do své smrti roku 1926. Monet si zde koupil dům, který tehdy obklopovala zelinářská zahrada. Tu se rozhodl zrušit a místo toho sám osobně tvořil barevnou zahradu. Sám si ji navrhl a veškeré květiny osobně vybíral a sázel. Druhá část zahrady vznikla až později, kdy si přikoupil sousední pozemek. U této zahrady se nechal inspirovat japonským stylem, který velice obdivoval. Při návštěvě si tuto úchvatnou zahradu můžete a prohlédnout a můžete navštívit i jeho dům. V domě je však přísně zakázáno fotografování. Na prohlídku zahrad i domu je třeba si vyhradit více času. Cesty jsou zde úzké a ne na všechny se může vstupovat, proto musíte počítat se zdržením. Avšak i přes spousty turistů má toto místo svoje úžasné kouzlo a stojí za to si na prohlídku vyhradit čas. Městečko najdete asi 80 kilometrů severozápadně od Paříže.


 

Zájezdy destinace PAŘÍŽ

PLAZA ATHENEE *****
PAŘÍŽ
od 2 nocí
od 45 690,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
HOLIDAY INN PARIS NOTRE DAME ****
PAŘÍŽ
od 2 nocí
od 17 190,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
TIMHOTEL MONTMARTRE ***
PAŘÍŽ
od 2 nocí
od 14 890,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
TERRASS HOTEL ****
PAŘÍŽ
od 2 nocí
od 15 490,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
BRIGHTON HOTEL ****
PAŘÍŽ
od 2 nocí
od 17 190,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
PULLMAN PARIS TOUR EIFFEL ****
PAŘÍŽ
od 2 nocí
od 18 890,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
LE METROPOLITAN ****
PAŘÍŽ
od 2 nocí
od 20 190,- Kč
Eurovíkend ~ Letecky
Hotel
SHANGRI-LA PARIS *****
PAŘÍŽ
od 2 nocí
od 37 390,- Kč
Eurovíkend ~
Hotel
FOUR SEASONS HOTEL GEORGE V *****
PAŘÍŽ
od 2 nocí
od 61 590,- Kč
Eurovíkend ~
Hotel